NFZ Dofinansowanie

Jak uzyskać dofinansowanie z NFZ?

 1. Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty po zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
 2. Potwierdź zlecenie do realizacji w oddziale NFZ.

Jak zrealizować potwierdzone w NFZ zlecenie?

 1. Wybierz interesujący Cię sprzęt.
 2. Zadzwoń w celu weryfikacji zlecenia – zadamy kilka pytań.
 3. Po weryfikacji zlecenia złóż zamówienie stosując odpowiedni formularz, a zlecenie wyślij do nas na nasz adres pocztowy.
 4. Zaopatrzenie realizujemy po otrzymaniu ważnego zlecenia i wszelkich wymaganych dopłat, wysyłając paczkę na Twój adres.

Jak starać się o zwiększenie środków na zalecony przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy poprzez dofinansowanie z PCPR?

 1. Dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych refundowanych przez NFZ.

  Jeśli przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy został już odebrany, a udział własny zapłacony, możesz starać się o zwrot zapłaconej kwoty udziału własnego w wysokości 100% zapłaconej kwoty udziału własnego (jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu na dany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy) oraz 150% kwoty limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany przedmiot ortopedyczny/środek pomocniczy (jeśli cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ).

  Przykładowo została przydzielona refundacja z NFZ na wózek inwalidzki za 1700,00 zł. Maksymalną kwotę jaką może dofinansować PCPR będzie 2550,00 zł (1700 x 150%), więc całkowite dofinansowanie wózka będzie możliwe do ceny 4250,00 zł (1700,00 zł NFZ + 2550,00 zł PCPR).

  By otrzymać dofinansowanie należy złożyć poniżej wymienione dokumenty:

  - Ksero zlecenia (wniosku) wydanego przez NFZ.
  - Fakturę na odebrany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy (faktura musi zawierać  informację o wartości wpłaty własnej i wartości refundacji NFZ).
  - Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
  - Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
  - Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania (dostępne w każdym PCPR).
  - Numer NIP.

 2. Dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  Ta forma dofinansowania pozwala na otrzymanie kwoty w wysokości do 60% wartości sprzętu. O tego typu dofinansowanie można starać się na zakup różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego np. maty do hydromasażu, sprzęt do ćwiczeń, koncentratory tlenu, sprzęt toaletowy dla niepełnosprawnych i wiele innych produktów rehabilitacyjnych.

  Aby otrzymać takie dofinansowanie należy złożyć takie same dokumenty j/w, ale zamiast zlecenia NFZ na sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze potrzebne jest zaświadczenie od lekarza specjalisty z zaleceniem zakupu tego właśnie sprzętu rehabilitacyjnego. Po przyznaniu dofinansowania niezbędne jest podpisanie umowy, dokonanie zakupu oraz przedstawienie faktury vat/rachunku w celu przelania pieniędzy na konto sprzedawcy.

 3. Dofinansowanie do likwidacji barier.

  Jest to kolejna forma dofinansowania, która pozwala starać się o dofinansowanie w wysokości do 80% wartości sprzętu. O to dofinansowanie można starać się np. na zakup łóżka rehabilitacyjnego, podnośnika transportowo-kąpielowego, podnośnika wannowego, szyn do samochodu i innych specjalnych urządzeń ułatwiających komunikowanie się osobom niepełnosprawnym.

  Dzięki temu dofinansowaniu można również przystosować miejsca zamieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W tym przypadku dofinansowanie obejmuje nie tylko zakup sprzętu np. „schodołaza”, ale również prace budowlane.