Likwidacja barier – Schodołaz

Likwidacja barier – Schodołaz

Otaczająca nas architektura skrywa w sobie wiele barier, które nawet w prostych, codziennych sytuacjach znacznie zawężają zakres możliwości osobom dotkniętym niepełnosprawnościami ruchowymi. Z problemem tym często zderzają się również seniorzy oraz osoby w trakcie rehabilitacji po urazie. W miejscach, gdzie gruntowna przebudowa nie jest możliwa, niezwykle pomocne mogą być doraźne rozwiązania - na przykład schodołazy. 


Pokonywanie barier przy ograniczonej ruchomości 


Strome klatki schodowe bez ułatwień dla wózków i specjalistycznego sprzętu stanowią poważną barierę, a często nawet zagrożenie dla osób z niepełnosprawnością. Zagwarantowanie bezpiecznego poruszania się zarówno w górę, jak i w dół jest również sporym wyzwaniem dla opiekunów - improwizacja często może grozić upadkiem lub kontuzją. W takich sytuacjach znacznym ułatwieniem może okazać się schodołaz - urządzenie, które służy minimalizacji wysiłku człowieka. 


Specjalistyczny sprzęt do poruszania się między poziomami budynków występuje w dwóch podstawowych wariantach: 


  • - gąsienicowym, który jest montowany na stałe; 
  • - krzesełkowym, który ma dodatkowe siedzisko i jest urządzeniem mobilnym. 

Zasada działania sprzętu specjalistycznego 


Schodołazy gwarantują bezpieczeństwo i płynność poruszania się osobom niepełnosprawnym przy jednoczesnym odciążeniu opiekuna. Niektóre modele pracują automatycznie dzięki zasilaniu akumulatorem. Ich zasada działania jest prosta – w oparciu o stopnie tworzą powierzchnię pochyłą, po której można poruszać się dzięki gąsienicy lub platformie innego typu. Modele krzesełkowe mogą być wyposażone również w dodatkowe funkcjonalności, takie jak pasy bezpieczeństwa czy zagłówki. 


Urządzenia mobilne mogą być z powodzeniem użytkowane również w wąskich, stromych klatkach schodowych, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w domach. Ich przenośny charakter sprawia, że są odpowiednim rozwiązaniem również w miejscach publicznych, ponieważ nie zajmują na stałe dostępnej przestrzeni. Sprzęt można nie tylko zakupić - możliwe jest również jego wypożyczanie.