Balkonik inwalidzki czy chodzik rehabilitacyjny – co wybrać?

Balkonik inwalidzki czy chodzik rehabilitacyjny – co wybrać?

Dolegliwości, choroby oraz podeszły wiek to czynniki, które mogą prowadzić do wystąpienia problemów z poruszaniem się. Nie każdy z tych problemów może zostać zniwelowany dzięki profilaktyce czy ćwiczeniom fizycznym. W celu ułatwienia codziennych czynności osobie z ograniczonymi możliwościami ruchowymi można wykorzystać specjalistyczny sprzęt, jak na przykład balkonik inwalidzki czy chodzik rehabilitacyjny – warto pamiętać jednak o tym, jakie są ich cechy oraz czym się różnią.


Czym jest balkonik inwalidzki?


Istnieje kilka rodzajów chodzików, które różnią się ich najważniejszymi cechami i zastosowaniem. Balkonik inwalidzki oferuje przede wszystkim stabilność. Jego solidna konstrukcja opiera się na czterech punktach podparcia, najczęściej wyposażonych w antypoślizgowe wkładki, których zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka utraty równowagi. Uchwyty umieszczone z boku mają za zadanie umożliwić bezpieczne poruszanie się nawet przy osłabieniu kończyn górnych. Sprzęt jest dedykowany przede wszystkim seniorom, dlatego przy wyborze należy również sprawdzić, czy jest na tyle lekki, żeby używająca go osoba mogła samodzielnie go przestawić.


 

Do czego służą chodziki rehabilitacyjne?


Sprzęty dedykowane osobom po urazach i kontuzjach mają podobne zastosowanie, co balkonik inwalidzki, jednak różnią się od nich kilkoma cechami. Narzędzia rehabilitacyjne oprócz ułatwienia w poruszaniu się powinny również sprzyjać kształtowaniu wzorców ruchu na nowo. W chodzikach tego typu konstrukcja jest oparta na nogach zakończonych kółkami kontrolowanymi przez system hamulców ręcznych. Niektóre z nich są także wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak tekstylne siedzisko.


Sprzęt rehabilitacyjny i inwalidzki – zakup czy wypożyczenie?


 

Balkoniki i chodziki zazwyczaj kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych, dlatego w wielu sytuacjach skorzystanie z usług wypożyczalni może okazać się rozsądną alternatywą. Z tej możliwości warto skorzystać przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy go wyłącznie na czas rehabilitacji. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup, czy wynajęcie sprzętu, w wyborze modelu należy kierować się przede wszystkim zaleceniami lekarza lub fizjoterapeuty.