Koncentratory tlenu i ich działanie

Koncentratory tlenu i ich działanie

Sprzęty medyczne, które mają za zadanie ułatwić oddychanie osobom dotkniętym problemami z pracą płuc są w szpitalach wykorzystywane już od lat 70. Aparaty filtrujące O2 mogą być stosowane w terapii na oddziale lub w domu w zależności od postanowień lekarza. Ich stosowanie ma na celu łagodzenie schorzeń i dolegliwości z oddychaniem i krążeniem, jak na przykład poważne powikłania po zarażeniu wirusem COVID-19.


Jak działa koncentrator tlenu?


Działanie sprzętu polega na pobieraniu powietrza z zewnątrz w celu dokładnego przefiltrowania. Po oczyszczeniu z niepożądanych gazów koncentrat O2 o stężeniu nawet ponad 90% jest dostarczany bezpośrednio do osoby poddanej terapii. Są prostsze w użytkowaniu i zabezpieczeniu niż butle tlenowe, dlatego są również częściej dostępne w wypożyczalniach.


Koncentrator tlenu – nie tylko przy COVID-19


Istnieje wiele przypadków, przy których może być stosowany koncentrator tlenu. COVID-19 i inne choroby zakaźne atakujące układ oddechowy są tylko niektórymi z możliwych powodów wystąpienia niedoboru O2 w organizmie – taka diagnoza może paść również w problemach o podłożu onkologicznym lub kardiologicznym. Nie należy wypożyczać aparatów na własną rękę. Decyzję o terapii powinien podjąć lekarz na podstawie odpowiednich badań, ustalając przy tym pożądane stężenie, dawkę oraz okres podawania.


Kiedy warto kupić, a kiedy wypożyczyć koncentrator O2?


Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego taka inwestycja powinna być podejmowana wyłącznie przez placówki medyczne. Wypożyczalnia koncentratorów tlenu może świadczyć również pomoc oddziałom tymczasowym, jak na przykład okresowo przekształconym do opieki nad pacjentami zarażonymi wirusem COVID, gdzie potrzebna jest dodatkowa aparatura.


Lekarz może zalecić również stosowanie ich w domu, kiedy objawy występujące u pacjenta sprawiają, że terapia O2 jest wskazana, jednak nie ma podstaw do prowadzenia jej na oddziale szpitalnym – na przykład w wypadku uciążliwego przebiegu COVID-19 lub schorzeń przewlekłych, których objawy nie zagrażają bezpośrednio życiu.