Refundacja sprzętu rehabilitacyjnego z NFZ

Refundacja sprzętu rehabilitacyjnego z NFZ

Nie wiesz, jak uzyskać dofinansowanie z NFZ lub PFRON do zakupu niezbędnych Ci środków pomocniczych lub przedmiotów ortopedycznych? Trudno znaleźć Ci informacje na temat dokumentów, które trzeba dołączyć do wniosku o refundację sprzętu rehabilitacyjnego? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.


Refundacja sprzętu rehabilitacyjnego z NFZ – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeżeli nie interesuje Cię najem wózka inwalidzkiego, materaca przeciwodleżynowego lub balkonika, który oferuje nasza wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, i tego rodzaju produkty chcesz kupić na własność, możesz zrobić to przez Internet, na stronie https://www.extrasklepmedyczny.pl/. Istnieje wtedy możliwość uzyskania dofinansowania. Jak z niej skorzystać?

Najpierw musisz otrzymać zlecenie na zaopatrzenie w interesujące Cię przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze od lekarza pierwszego kontaktu bądź specjalisty. Później wystarczy już tylko potwierdzić zlecenie w systemie elektronicznym – nie trzeba już osobiście udawać się do oddziału NFZ. Kolejnym krokiem jest realizacja zlecenia w naszym sklepie internetowym. Trzeba wybrać potrzebne refundowane wyroby medyczne z oferty, zweryfikować zlecenie kontaktując się z obsługą sklepu, a następnie złożyć zamówienie i przesłać potwierdzone zamówienie na podany przez nas adres. Proste, prawda?


Dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego z PFRON

Częste są jednak przypadki, gdy pacjenci nie posiadają środków, aby samodzielnie pokryć udział własny bądź potrzebują sprzętu rehabilitacyjnego nieobjętego refundacją NFZ. Można wtedy złożyć wniosek o dofinansowanie z PFRON, które przyznaje właściwe miejscowo Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W ten sposób można uzyskać dodatkowo nawet do 150% kwoty limitu ustalonego przez NFZ.


Refundacja z PFRON – wymagane dokumenty

Do wniosku o przyznanie dofinansowania (otrzymasz go w PCPR, dostępny jest również na jego stronie internetowej) należy dołączyć następujące dokumenty:

  • - faktura potwierdzająca zakup sprzętu rehabilitacyjnego
  • - zaświadczenie o wysokości dochodów
  • - kopia zlecenia potwierdzonego w NFZ
  • - kopia orzeczenia o niepełnosprawności

W przypadku zakupu wyrobów niepodlegających dofinansowaniu z NFZ wymagane jest dodatkowo zaświadczenie od lekarza specjalisty potwierdzające, że zalecany jest zakup konkretnego sprzętu medycznego.

Jeżeli wciąż masz wątpliwości dotyczące procedury refundacji sprzętu rehabilitacyjnego, chętnie pomożemy. Przed zakupem warto również przetestować wyroby, nawet przez krótki czas – zachęcamy do skorzystania z oferty naszej wypożyczalni!