Podnośniki rehabilitacyjne – bezpieczeństwo i wytrzymałość

Podnośniki rehabilitacyjne – bezpieczeństwo i wytrzymałość

Osoby dotknięte niepełnosprawnościami napotykają trudności przy wielu prostych czynnościach życia codziennego. Nowe technologie w sprzętach medycznych ułatwiają funkcjonowanie osób z ograniczeniami ruchowymi również w ich domach, zapewniając im przy tym bezpieczeństwo i komfort. Podnośnik rehabilitacyjny jest ułatwieniem nie tylko w transporcie i przemieszczaniu się, lecz także codziennych czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych.

Podnośnik rehabilitacyjny – jak działa?

Urządzenie składa się ze stabilnej ramy, nosidła oraz elektrycznego siłownika, który umożliwia płynne regulowanie pozycji. Stelaż jest w pełni mobilny i można go przestawiać dzięki kołom wyposażonym w zabezpieczający hamulec. Prosta konstrukcja i montaż sprawiają, że podnośnik rehabilitacyjny jest w pełni przystosowany do wykorzystywania w domu. Urządzenie może być w jedno z kilku dostępnych nosideł — również z dodatkową stabilizacją głowy lub pleców.

Elektryczne sterowanie pozwala na bezpieczny transport i przenoszenie osoby niepełnosprawnej. Sprzęt wyposażony jest w akumulator o dużej pojemności oraz zabezpieczenie awaryjne, które bezpiecznie opuszcza osobę na nosidle w wypadku rozładowania się baterii. Siłownik elektryczny pracuje płynnie przy obciążeniu do 150 kg. Podnośnik rehabilitacyjny ma także przycisk bezpieczeństwa umożliwiający natychmiastowe zatrzymanie urządzenia.

Do czego służą podnośniki rehabilitacyjne?

Urządzenie służy przede wszystkim do bezpiecznego transportowania osób z ograniczeniem ruchowym bez fizycznego obciążania jego opiekunów. Może być wykorzystywane jako narzędzie do bezpiecznego przenoszenia z łóżka na wózek. Podnośnik rehabilitacyjny z odpowiednim nosidłem i stabilizacją głowy może posłużyć również jako pomoc w codziennych czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych, takich jak kąpiel czy ubieranie się.

Sprzęt medyczny do stosowania w warunkach domowych można dostać nie tylko w sklepach, lecz także w specjalistycznych wypożyczalniach. Takie rozwiązanie pozwala na pełne przetestowanie funkcji podnośnika rehabilitacyjnego przed zakupem lub usprawnienie codziennego funkcjonowania osób, u których ograniczenia ruchomości mają charakter czasowy – na przykład po wypadku.