Jak dobrać wózek inwalidzki?

Jak dobrać wózek inwalidzki?

Ograniczenia poruszania się o charakterze stałym lub przejściowym utrudniają wiele czynności z zakresu życia codziennego. Z tego typu komplikacjami w pewnym zakresie mogą pomóc odpowiednio dobrane urządzenia zapewniające większą mobilność osobom z niepełnosprawnością lub poważną kontuzją. Nie zawsze istnieje konieczność zakupu przyrządu - można skorzystać także z opcji wynajmu, jaką oferuje wypożyczalnia wózków inwalidzkich.


Manualny czy z napędem - jakie urządzenie wybrać?


Najczęściej wybieranym typem jest manualny wózek inwalidzki. Do zalet tej opcji należy przede wszystkim niski koszt - zarówno zakupu, jak i wynajmu, a także szeroki wybór dostępnych w sklepach i wypożyczalniach wymiarów i dodatkowych funkcjonalności. Ręczne urządzenia są również lekkie i mobilne, co jest dodatkową zaletą podczas podróży. Sprzęt z napędem elektrycznym jest rzadziej dostępny do wypożyczenia, ponieważ zwykle wybierany jest przez osoby ze stałą niepełnosprawnością ruchową, którym zależy na większej samodzielności.


Dla kogo zakup, a dla kogo wynajem wózka inwalidzkiego?


Urządzenia ułatwiające poruszanie się są dedykowane szerokiej grupie ludzi i mogą zostać zasugerowane przez lekarza nie tylko osobom z niepełnosprawnością. Może być on zalecany również osobom, które doznały poważnego urazu narządów ruchu, a także osobom starszym. Wypożyczalnie wózków inwalidzkich to propozycja dla tych, u których ograniczenie sprawności motorycznej ma charakter krótkoterminowy. Wynajem to również okazja do sprawdzenia sprzętu rehabilitacyjnego, zanim zdecydujemy się na zakup.


Na jakie właściwości urządzenia należy zwracać uwagę?


Wybierając wózek inwalidzki, również w wypożyczalni powinniśmy pamiętać o dostosowaniu parametrów do potrzeb osoby, która będzie z niego korzystać. Oprócz mobilności wynajęty sprzęt rehabilitacyjny powinien także stabilizować ciało, dlatego duże znaczenie mają wymiary siedziska i oparcia oraz kąt ich ułożenia. Dobrze wyprofilowana konstrukcja może być pomocna w utrzymaniu właściwej postawy oraz zachowaniu odpowiedniej pracy układu krążenia przez brak niekomfortowego ucisku.