Materace bąbelkowe i rurowe

Materace bąbelkowe i rurowe

O zastosowaniu specjalnego, przeciwodleżynowego podłoża w łóżku osoby chorej decydują lekarze na podstawie stosownych badań i jednoznacznie postawionej diagnozy. W podeszłym wieku zdarza się jednak, że nawet bez poważnych chorób i ograniczeń w poruszaniu się osoba może potrzebować długotrwałego przebywania w pozycji leżącej. Materace rurowe i bąbelkowe to rozwiązania przeznaczone do stosowania w domu, których zadaniem jest zmniejszanie ryzyka wystąpienia odleżyn lub minimalizacja ich skutków.

Materace pneumatyczne – czym się charakteryzują?

Dostępne w naszej ofercie modele bąbelkowe i rurowe to zmiennociśnieniowe podłoża do łóżek. Ich działanie opiera się na pompie odprowadzającej, która cyklicznie zmienia ciśnienie między poszczególnymi komorami. Materace pneumatyczne mają za zadanie zmniejszenia ucisku kości na tkanki miękkie, przez co w zależności od typu mogą zapobiegać powstawaniu odleżyn lub zmniejszać dotkliwość ran, które już powstały. Prostota obsługi i nieprzemakalny materiał umożliwiają użycie modeli rurowych i bąbelkowych w domowych łóżkach, po ułożeniu ich na piankowym podłożu.

Materace rurowe i bąbelkowe — czym się różnią i do czego służą?

W sytuacjach, kiedy osoba starsza lub chora nie ma ran na ciele, lecz musi często przebywać w łóżku w postaci leżącej, dzięki odpowiedniemu podłożu można zminimalizować ryzyko wystąpienia odleżyn. Materace bąbelkowe pozwalają na cykliczną zmianę punktu podparcia ciała i rozkładają nacisk na większą powierzchnię. Cechują się także mniejszym maksymalnym obciążeniem, co warto mieć na uwadze przy dobieraniu podłoża przeciwodleżynowego.

Pneumatyczne podłoża można stosować również w łóżkach osób, które zmagają się już z problemem odleżyn — mogą one wspomagać gojenie się ran i hamować ich powiększanie się. Do takich celów przeznaczone są materace rurowe, które dzięki kilkunastu komorom pozwalają nie tylko zmieniać cyklicznie punkty podparcia ciała, lecz także poprawić wentylację w łóżku. Mają bardzo ciche pompy odprowadzające, co zmniejsza ich uciążliwość.